Zore nad Kriváňom - 4. až 6. augusta 2023

Zore nad Kriváňom - 4. až 6. augusta 2023

Zore nad Kriváňom - 4. až 6. augusta 2023

5. 7. 2023

V auguste 2023 si pripomenieme niekoľko významných historických výstupov na symbol slobody Slovenska – Kriváň (2494 m n. m.).
4. augusta evidujeme prvý oficiálny výstup na Kriváň v osobe spišskonovomestského farára Andreasa Jonasa Cirbesa, a to pred 250 rokmi (1773).  V auguste 1841 vystúpili na Kriváň veľké osobnosti slovenského národa Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban, Michal Miloslav Hodža, a mnohí ďalší. Vtedy s nimi vystúpil aj grécky knieža Ján Arichstartos a niekoľko žien.
Jozef Miloslav Hurban 29. augusta 1844 vystúpil na Kriváň tiež s Jankom Kráľom, Jánom Franciscim a lekárom z Hýb J. B. Guothom, rodákom z Liptova (Ľubela), v revolučnom roku viedol do Liptova svojich povstaleckých hurbanistov.

V auguste 1911 to boli dvaja priatelia Milan Rastislav Štefánik a Ján Lajčiak (významný kňaz, zakladateľ modernej sociológie kultúry. Venoval sa orientálnej filológii, teológii, biblistike, prekladateľskej činnosti, neskôr sociológii, kultúrnej a literárnej histórii).

O pár dní po auguste – 3. septembra – za zúčastnil pamätného výstupu na Kriváň, venovaného Memorandu slovenského národa, evanjelický kňaz, senior, biskup banského dištriktu, spisovateľ a prekladateľ Daniel Bachát Dumný, ktorý v tom čase pôsobil v Pribyline ako farár. Zážitky popísal v diele Výlet na Kriváň roku 1861.

Posledná a najväčšia predvojnová vychádzka sa uskutočnila 27. augusta 1912, kedy na vrchol vystúpilo 62 turistov z celého Slovenska na čele s Jurajom Janoškom starším.

Rehor Uram Podtatranský zanechal svoj odkaz v básni:

„Dokiaľ Kriváň stojí, žije i národ náš:
Nič mu nevykoná nepriateľ, satanáš!
A ty, Kriváňu náš, vypni už raz hlavu!
Videls’ pohanenie – viď aj našu slávu!“

Dňa 8. augusta 1937 zomrel niekdajší pribylinský farár, spisovateľ, básnik, politik Martin Rázus.

Cieľom projektu je pripomenúť tieto osobnosti formou športovo-kultúrno-spoločensko-duchovných aktivít priamo na mieste ich pôsobenia.

Organizátori

Občianske združenie Spolok Martina Rázusa, Ars ante portas, o. z., Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR, Obec Pribylina, Cirkevný zbor ECAV Pribylina, Nadácia Milana Rastislava Štefánika, Klub pribylinských turistov a lyžiarov, Múzeum Janka Kráľa Liptovský Mikuláš

Partneri:

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, PODPORA, družstvo pre technický a sociálny rozvoj

Mediálni partneri:

www.teraz.sk; Evanjelický posol spod Tatier, Evanjelický Východ

PROGRAM:

Piatok, 4. august 2023
Predsálie Domu kultúry Pribylina

Sobota, 5. august 2023
Pribylina

Nedeľa, 6. august 2023
Evanjelický kostol Pribylina

POCTA RÁZUSOVI