Vianoce v intarziách Janka Demenčíka

Vianoce v intarziách Janka Demenčíka

Vianoce v intarziách Janka Demenčíka

7. 12. 2021

Janko Demenčík

vyrastal v kresťanskej roľníckej rodine. Od detstva rád kreslil, ale svoj výtvarný talent na odbornej úrovni mohol rozvíjať so súhlasom rodičov až kde mal v rukách remeslo, ktoré by ho mohlo uživiť. Svoje výtvarne schopnosti  rozvíjal a využíval v profesionálnom živote aj v súkromí. Venoval sa grafike, kresbe, maľbe a okrajovo aj intarzii.

INTARZII sa naplno začal venovať až v dôchodkovom veku, kde spolu s manželkou tvorili na požiadanie redakcie Evanjelický posol spod Tatier a Nová Dúha príspevky pre deti a mládež. Zo svojich ilustrácii biblických textov potom vytvoril vyše 40 intarzií.
Demenčíkovci žijú v liptovskej Demänovej. 

*

INTARZIA je stará výtvarná technika, ktorou pôvodne zdobili zruční remeselníci honosné nábytky na hradoch a zámkoch. Využíva sa i dnes ako úžitkové umenie, aj v umeleckej tvorbe.

Je to vlastne technika podobná mozaike. Z tenučkých plátkov dreva s rôznou textúrou a farebnosťou sa toto drevo (ale aj kameň, či iné materiály) vykrajuje do požadovaných tvarov, naliepa na podklad tak, aby do seba zapadalo a vytváralo obraz. 


Popis k obrázkom

1. Narodenie

2. Betlehemskí pastieri

3. Predstavenie v chráme

4. Útek do Egypta

5. 12-ročný Ježiš v chráme