Večer dvoch výročí

Večer dvoch výročí
Spomienkové podujatie k 100. výročiu dramatických udalostí Bratislavy a 140. výročiu narodenia veľkého priateľa Slovákov dr. Roberta Williama Setona-Watsona VEČER DVOCH VÝROČÍ sa konalo v pondelok 28. októbra 2019 v Štúdiu 2 Slovenského rozhlasu v Bratislave.
Dopoludňajší program sme venovali študentom gymnázií (Evanjelické lýceum, GAMČA, Metodova 2), večerný program navštívila v hojnom počte verejnosť. Pestrý program (živá aj reprodukovaná hudba, recitácie, unikátne 100-ročné filmové dokumenty, dramatizované udalosti v Edinburgu, atď.) zaujali divákov všetkých vekových kategórií.
Podujatie organizovali Ars ante portas, o. z., Spolok Martina Rázusa a Rozhlas a televízia Slovenska, podporili ho grantový program Ars Bratislavensis a Mesto Bratislava, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Spojeného kráľovstva v SR, Bratislavský samosprávny kraj a Národní filmový archiv Praha.
Fotogaléria zachytáva priebeh program:
Príhovory programového riaditeľa Slovenského rozhlasu Michala Dzurjanina a primátora hl. mesta SR Matúša Valla. Moderoval Ján Juráš.
Program mimoriadne obzvláštnili umelecké vystúpenia mladých umelcov, huslistu Tea Gertlera (korepetítor Dušan Šujan) a klaviristu Ryana Martina Bradshawa.
Nemé dokumentárne filmy spred 100 rokov podfarbila hudba súčasníkov: príchod vlády Č-SR do Bratislavy pieseň Pravda víťazí Martina Ďurindu a Martina Sarvaša, Pohreb Milana Rastislava Štefánika skladba Igora Bázlika Carpe diem a báseň Štefana Krčméryho Štefánikova matka v podaní Ľudmily Swanovej. Báseň Martina Rázusa Bratislave, ktorá napísal dva dni pred jej menovaním za hlavné mesto Slovenska (16.1.1919) skvele zarecitoval Peter Rúfus a historickými zábermi dokumentovali fotografie OZ Bratislavské rožky.
Druhá časť programu sa niesla v pôsobivom zdramatizovanom podaní pobytu dvoch evanjelických teológov na štúdiách v Edinburgu z pera Barbory Nitschovej. Martina Rázusa hral Michael Vrzala a Ľudovíta Šenšela Marek Lupták. Program mimoriadne obohatil slovnými aj hudobnými vstupmi škótsky umelec, publicista Angus Roxburgh. V tejto časti vystúpili s príhovormi: J. E. Andy John Garth veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, a vzácny hosť, vnučka dr. Setona Watsona pani Catriona Lischka.
Námet: Ján Juráš. Odborná spolupráca: Peter Pavlac, Stanislav Vallo a Juraj Sedmák.
Vernisáž obrazov Oľgy Lajčiakovej Škótske impresie (Farby Škótska), ktoré vzdávajú poctu Škótsku a jeho obyvateľom sa uskutočnila pred večerným programom. Fotografie dokumentujú jej priebeh, príhovor umelkyne a vystúpenie Angusa Roxburgha. Moderoval Ján Juráš.