Vag Papian v Bratislave

Vag Papian v Bratislave

11. 10. 2021 Koncertná sieň Klarisky, Bratislava

V spolupráci s agentúrou ERGON ART a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom
sa nám podaril dobrý “kúsok”. 

V pondelok 11. októbra 2021 o 19.00 hod. v osvedčených Klariskách vystúpi vynikajúci izraelský klavirista Vag Papian. V úvode koncertu sa k nemu pridá naša skvelá gitaristka Miriam Rodriguez Brüllová, v druhej časti Vag Papian uvedie zaručené úspešné skladby Chopina a Liszta.

POZOR! POZOR! Na koncert je vstup voľný s podmienkou prihlásenia sa od pondelka 20. septembra 2021 mailom na adresu jan@juras.sk alebo SMS 0905 716 851. Prosím, žiadne telefonáty. Prihlášku Vám potvrdím do 12 hodín. A evidovať Vás budem dovtedy, kým NIEKTO nepovie: DOSŤ!!! 

Ak sa nám podarí koncert uskutočniť, musíme splniť podmienky, dané v čase jeho realizácie. Pri príchode sa prosím hlásiť u hostesiek, po “odfajknutí” nasadiť rúško, dezinfikovať si ruky, …


Program koncertu: 

gitara + klavír:

Mario Castelnuovo-Tedesco (1895 – 1968): Fantasia for piano guitar op. 145 (Andantino, Vivacissimo), (10 min.)

Claude Bolling (1930 – 2020): Concerto for Classical Guitar and Jazz Piano  (výber, 3 časti - Mexicaine, Invention, Africaine) (15 min.)

sólo klavír:

Frederic Chopin (1810 – 1849: Polonéza gis mol

Frederic Chopin: Sonáta c. 3 b mol

Franz Liszt (1811 – 1886): Sonetto 104 del Petrarca

Franz Liszt: Uhorská rapsódia č. 2 cis mol


VAG PAPIAN

Vag PapianVag Papian začal kariéru klaviristu roku 1979 po víťazstve v lisabonskej medzinárodnej súťaži Viana da Motta. Aj vďaka nemu dostal pozvania na vystúpenia vo všetkých veľkých koncertných sálach bývalého Sovietskeho zväzu, vrátane recitálov v Petrohrade a Moskve. Vag Papian je absolventom Moskovského konzervatória, kde študoval pod vedením známeho profesora Michaela Voskresenského. Roku 1982 odišiel študovať dirigovanie na petrohradské konzervatórium. Bol jedným zo študentov elitnej skupiny, ktorí študovali u legendárneho profesora Iľju Musina. Roku 1984 mu Valerij Gergijev ponúkol pozíciu zástupcu dirigenta Arménskej filharmónie. O tri roky sa stal jej umeleckým riaditeľom a šéfdirigentom. V tejto pozícii dirigoval viac ako dvesto koncertov. Hosťoval za dirigentským pultom mnohých veľkých symfonických orchestrov a naďalej vystupoval ako klavirista. Spolupracoval aj s Arménskou národnou operou od roku 1988 až do emigrácie do Izraela v roku 1990, kde nastúpil na pozíciu asistenta dirigenta v Symfonickom orchestri Beer Sheva. Bol tiež hosťujúcim dirigentom Jeruzalemského symfonického orchestra. V rámci medzinárodných klavírnych turné koncertoval v Bazileji, Barcelone, Ženeve, Toronte, Ottawe, New Yorku, v Južnej Amerike a na Ďalekom východe.

Spomedzi významných svetových orchestrov, ktoré Vag Papian dirigoval, treba spomenúť English Chamber Orchestra, New Japan Philharmonic, Israel Chamber Orchestra, Jerusalem Symphony Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Belgrade Symphony Orchestra, Trondheim Symphony Orchestra, Houston Festival Orchestra Texas, Symphony Orchestra Malmö, Israel Sinfonietta Beer-Sheva, Israel Philharmonic Haifa a Israel Philharmonic Orchestra. Na festivale Enesco 2001 dirigoval Viedenský chlapčenský zbor. Vag Papian dirigoval koncerty pri príležitosti stého výročia narodenia arménskeho skladateľa Arama Chačaturjana (1903 – 1978) v podaní Nového ruského symfonického orchestra a izraelského symfonického orchestra Rishon LeZion. Na tomto druhom koncerte uskutočnenom v rámci Medzinárodného jarného festivalu účinkoval aj ako sólista. 

Spolu s Maximom Vengerovom absolvoval Papian turné po Európe, USA a Ďalekom východe a nahral s mím aj CD pre EMI Classic.

Papian dirigoval operné inscenácie Saul a David Carla Nielsena, Bizetovu Carmen, Mozartovho Dona Giovanniho a Belliniho Normu. Je hosťujúcim dirigentom Arménskej národnej opery a profesorom Tel Avivskej hudobnej akadémie Samuela Rubina.


MIRIAM RODRIGUEZ BRÜLLOVÁ

MiriamRodriguezBrullova profilMiriam študovala na Štátnom konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave (bakalársky diplom). Magisterský diplom získala roku 2001 v Kanade na Université du Québec à Montréal a na Université Laval v Quebecu pod vedením špičkového gitaristu Alvara Pierriho. U toho istého profesora sa  v rokoch 2002 - 2003 zdokonaľovala v interpretačnom umení v rámci postgraduálneho štúdia na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.

Spolupracovala so svetoznámymi gitaristami, ako sú Abel Carlevaro, Alvaro Pierri, Luise Walker, Oscar Ghiglia, Pavel Steidl, John Duarte, Hubert Käppel, Costas Cotsiolis, Zoran Dukić, Aniello Desiderio, Laura Young.

Získala najvyššie ocenenia na gitarových súťažiach na Slovensku i v zahraničí.

Vystúpila ako sólistka s viacerými známymi hudobnými telesami, napr. s Jerusalem Symphony Orchestra, Brandenburgisches Staatsorchester, Orchestra Fondazione Arena di Verona, Orchestra Sinfonica di Roma, Orquesta Filarmónica de Bogotá, Universal Philharmonic Orchestra Seoul, Thüringen Philharmonie, Filharmoniou Artura Rubinsteina, Filharmonia Podkarpacka Rzeszow, Lviv Virtuosi, Virtuosi di Praga, Talichovým komorným orchestrom, Slovenským komorným orchestrom, Virtuosi Pragenses, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnou filharmóniou Košice, Filharmóniou B. Martinů Zlín, Severočeskou filharmóniou, Juhočeskou filharmóniou, s  orchestrom  Cappella  Istropolitana a ďalšími. Účinkovala aj so Stamicovým kvartetom, Zemlinského kvartetom, Moyzesovým kvartetom, Muchovým kvartetom, Aeolus Quartet (USA), Kallaci Quartet (J. Korea) a ďalšími. Intenzívne sa venuje aj komornej hre v rozličných zoskupeniach s poprednými slovenskými, českými a maďarskými umelcami.

Predstavila sa v takých známych koncertných sálach ako napr. v pražskom Rudolfine, berlínskom  Konzerthause, veronskom Teatro Filarmonico, rímskom Auditorium Conciliazione, kórejskom Seoul Art Center a ďalších. 

Hrala po celej Európe, v Južnej a Severnej Amerike, Ázii a Afrike. 

Nahráva pre Slovenský rozhlas, PragaDigitals, ArcoDiva a Pavlik Records. Je iniciátorkou a umeleckou riaditeľkou medzinárodného hudobného festivalu Bratislavská komorná gitara, medzinárodnej gitarovej súťaže v Bratislave a Vyšehradskej hudobnej akadémie.

Viedla majstrovské kurzy v Nemecku, Peru, Južnej Afrike, Rusku, Českej republike atď. Pedagogicky  pôsobila na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. V súčasnosti vyučuje na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Hrá na nástrojoch od svetoznámeho nemeckého majstra Gernota Wagnera, Petra Matouška a Hansa van den Berga.

Vag Papian v Bratislave