Pozvánky

Krajina krásy 28.01.2019 do 30.04.2019
Liptovský Mikuláš

Putovná výstava Krajina krásy vychádza zo školského projektu, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Projekt Ornamentálna mapa Slovenska je súčasťou medzinárodného integračného projektu Ornamentálna mapa sveta (Ornamental Map of the World), ktorý je zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva. V pondelok 28. 1. 2019 na vernisáží výstavy uvidíte tradičné ornamenty, ako ich stvárnili deti z celého Slovenska spoločne s nádhernými krojmi, ktoré na túto príležitosť zapožičalo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši. Srdečne pozývame! 

viac »

Slavonics – dámske hudobné kvarteto 26.04.2019
Bratislava

Kvarteto Slavonics tvoria štyri klasicky vyškolené ženské hlasy s neslýchane širokým registrom od sopránu až po bas. Svieža skupina s neskrotnou chuťou a radosťou z muzicírovania. Slavonics majú sídlo v Brühlu a Brne. Projekt štyroch skúsených hudobníčok rovnakej krvnej skupiny s množstvom rôznych životných skúseností, ktoré svoje publikum nevyhnutne očaria a upútajú svojim kúzlom. Klasické tóny slovanskej hudby z pera Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka, Bedřicha Smetanu a ďalších striedané s tanečným charakterom ľudovej hudby z Čiech, Moravy a Slovenska – to sú Slavonics.

viac »

Koncert duchovnej hudby v Prahe 18.02.2019
Praha

V rámci cyklu „Varhanní nešpory maltézských rytířů" uspořádá Suverénní  Rytířský a Špitální řád sv. Jana z Jeruzaléma, Rhodu a Malty a Společnost pro duchovní hudbu za finanční podpory Městské části Praha 1 v řádovém kostele Panny Marie pod řetězem v Lázeňské ulici v Praze 1 – Malé Straně  koncert duchovní hudby v pondělí 18. února 2019 v 17  hod. Program: F. Fiala, M. A. Charpentier, D. Buxtehude, P. J. Vejvanovský, G. Rossini, M. Reger, A. Dvořák, P.Eben, J.S. Bach. Účinkuje Lucie Laubová – soprán, Linda Drexlerová – trubka, František Fiala – varhany.  Vstup na koncert je volný.

viac »

Užitočné linky

Neznámy Liszt, koncert Eleny Letňanovej


Kde: Bratislava
Kedy: 25.05.2011

Program koncertu

Miro Bázlik (12. 4. 1931 Nemecká Ľupča): 

6 epigramov pre klavír (venované pamiatke Jaroslava Šolca), 1987 – premiéra

 

Franz Liszt (22. 10. 1811 Raiding – 31. 7. 1886 Bayreuth)

1. Etude d moll, Op. 1, Nr. 4

2. Ich liebe dich (nach Friedrich Rückert)
    Ľúbim ťa (na slová básne Friedricha Rückerta)

3. Epithalam zu Eduard Reményis Vermählungsfeier Febr. 10 1872 
    (Epithalam k zásnubám Eduarda Reményiho 10. febr. 1872) 

4. Vergessene Romanze (Zabudnutá romanca)

5. Caroussel der Madamme P-N (Pelet Narbonne)

6. Wunsch nach dem Lied "Wunsch" von Chopin
    Prianie (podľa Chopinovej piesne "Zyczenie")

7. Trauer Gondel Nr. 2 (Smútočná gondola č. 2)

9. Unstern! (Zlovestný!)

8. Impromptu (der Prinzessin Olga Gortschakoff gewidmet)
    Impromptu (venované princeznej Oľge Gortschakoff)

10. Postludium (Laus Deo)

11. Mefisto-Walzer Nr. 2, Episode ("Der Tanz in der Dorfschenke") aus Lenaus "Faust"

     (Mefistov valčík A dur, epizóda "Tanec v dedinskej krčme" z Lenauovho Fausta)

Elena Letňanová – klavír

Dráha renomovanej slovenskej koncertnej klaviristky doc. PhDr. Eleny Letňanovej, narodenej v Bratislave, zahŕňa vystúpenia na medzinárodných festivaloch v Ríme, San Francisku, Londýne, Gente, Viedni, Prahe, Mníchove, Bacau, Katowiciach, Kroměříži, Olomouci, Ostrave, Zlíne a recitáloch

v Bratislave, Berlíne, Paríži, New Yorku (Carnegie Hall 1992 ako prvá zo Slovenska), Washingtone, DC, Dallase, Denveri, Oxforde, Bordeaux, Madride, Zaragose, Zurychu, Frankfurte, Varšave, Zagrebe, Ljubljane, Bologni, Shavei Zion-Haifa a v Kanade, Japonsku, Holandsku, Taliansku, Čechách, Belgicku, Rakúsku, Chorvátsku a doma. Uskutočnila 30 nahrávok pre Slovenský rozhlas (odstránené po jej nútenej emigrácii v 1984 do USA),  pre Slovenskú televíziu a vydavateľstvo Supraphon Praha. Veľký ohlas vo svete (londýnska  kritika) mala jej objavná nahrávka 2 CD "Piano Solo Pieces by F. Nietzsche" v Belgicku (DOM Prod.) a Rakúsku (Unesco Burgenland). Účinkovala s domácimi a zahraničnými orchestrami pod taktovkou George Sebastiana, Ovidiu Balana, Filipa Magnussona, Henry van de Velde, P. Vronského, P. Vrábela, O. Tajovského, E. Zámečníka a B. Režuchu, A. Popoviča. Belgičan Boudewijn Buckinx a nositeľ Guggenheimovej ceny Richard Toensing napísali pre ňu dva Klavírne koncerty premiérované v Zlíne a Olomouci na festivaloch Harmonia Moraviae 2009 spolu s Klavírnym koncertom H. Góreckého s Filharmóniou B. Martinů Brno a na Forfeste 2010 s pražským Orchestrom Berg, ako aj s rumunskou Filharmonica M. Jora na festivale Zielele Musici v Bacau.

Elena Letňanová prednášala na univerzitách doma a v USA (FFUK, VŠMU-HF, Academia Istropolitana, STU-FA v Bratislave a Dayton University Ohio, v súčasnosti desať rokov na STU-Sjf Dejiny techniky v anglickom jazyku. Posledné kritiky zo zahraničia ju hodnotia pre pokrokovú dramaturgiu a vášnivú hru, iné ju radia k vrcholom festivalu. Publikuje doma a v zahraničí v popredných vedeckých a kultúrnych periodikách (tri knihy a vyše sto článkov a esejí). Doma hrá zriedkavo.

 

Fotogaléria


Neprehliadnite

Ján Zambor
Kriváň

Pazúrik praobyvateľa týchto končín
v občasnej blýskavici,
zobák dravého vtáka s obrovskými krídlami,
pradávne božstvo,
žrec,

ctihodný muž vo vznešenom rúchu,
sloviensky vládca,
apoštol,

Ľudovít Štúr,
Janko Kráľ,
Samo Bohdan Hroboň...

Keď idem autom okolo, znezrady
sa celkom blízko v ohromujúcej
ozrutnosti vynorí
a nalieha. Čo odo mňa chceš?
O chvíľu znova. A urputnejšie. Nedá
mi pokoj ako v noci v okne spln.
Temne mlčiaci
na mňa tlačí
aj v tieni oblaku,
nástojčivý, neodbytný. Necúvne
ani o krok.
                 Zastanem
a pozerám mu priamo do tváre.
Čo sa deje?
                     V každom príapde
je so mnou nespokojný.
Jedno je jasné: musím hľadať spôsob,
ako ho uzmieriť.

Júl 2012

 

Video reportáže

Fotogaléria

Newsletter

Vždy čerstvé informácie